Bu yazıyı yazmayı, HPV tarama testi sonucundaki HPV pozitif yazısını gördüğüm günden beri planlıyorum. Fakat o süreci öylesine hızlı yaşadım ve HPV konusunda o kadar bilgisizdim ki nasıl bir yazı yazacağıma uzunca bir süre karar veremedim. Böyle bir sonuca hazırlıksız yakalandığım için süreci doğru yönetememek bir yana HPV ve türevi “kadın hastalıkları”nın toplumda hiç konuşulmayan bir konu olması münasebetiyle yazının kapsamını bir türlü belirleyemedim. Önce doktorumla yapacağım detaylı bir röportajı yazma niyetindeydim ki HPV nedir, HPV pozitif ne demektir, HPV pozitif çıktığında hemen karalar bağlamak gerekli midir,  çocuklarımın büyüdüğünü görebilecek miyim…. gibi HPV pozitif sonucunu ilk gördüğüm anda kafamda oluşan soruların yanıtlarını burada toparlayayım. Fakat bu  süreçte aldığım mesajların içerikleri, belirlediğim başlıklarla o kadar alakasızdı ki kadınların herhangi bir İnternet sitesinden ya da kendi doktorundan kolayca ulaşabileceği bu tıbbi bilgileri bir de benim yazmamın bir anlamı olmayacağına ikna oldum. Bu nedenle İnstagram DM yoluyla gelen mesajlarda en çok sorulan sorular üzerinden, kendi kendimle soru cevap yapmanın herkesin daha çok işine yarayacağını düşünüyorum.

HPV16
HPV Virüsü

HPV Pozitif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Test sonucumu paylaştığım andan itibaren en sık gelen sorular bu konuyla alakalı sorulardı sanırım: “Bir şikayetiniz var mıydı?” “Neden bu testi yaptırdınız?” “Neyden şüphelendiniz?” “Nasıl anladınız?”

Herhangi bir şikayetim yoktu. Sadece rutin mamografi ve smear taramalarımı yaptırmıştım. (SMEAR ve HPV taramalarınızı Aile Sağlığı Merkezlerinde 30-65 yaş aralığı için her beş yılda bir yaptırmanız gerekir. Mamografiyi ise 40-69 yaş aralığında iki yılda bir KETEM (Kanser Erken Teşhis Merkezi) tarafından yine ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.) Ancak eğer eşinizde ve / veya sizde genital siğil varsa acil şekilde HPV taramanızı yaptırmanızı öneririm.

(Bazı bekar arkadaşlardan, talep ettiği halde HPV tarama testi yaptıramadığı ile ilgili geri dönüşler aldım, HPV cinselaktiflikle ve cinselaktiflik de evlilikle bağdaştırıldığı için bekar olduğunuzu söylediğinizde bu testi yaptırmanıza gerek olmadığını söylemeleri ağız alışkanlığındandır diye düşünmek istiyorum zira talep etmeniz halinde -hatta talebe bile gerek görülmeden- yapılması gereken önemli bir tarama testi bu.)

HPV Pozitif Çıktım, Şimdi Ne Olacak?

Mutlaka doktorunuz HPV tipinize göre ne olacağına dair bilgi vermiştir. Zira böyle bir konuda sizi yönlendirmeden göndermesi pek mümkün değil ancak doktoru bir yol çizdiği halde bu şekilde mesaj gönderen o kadar çok kadın var ki ben bu durumdan şu alt metni çıkarttım: Doktor böyle söyledi ama gerçekten böyle mi? Ben bu mesajı gönderen hemen herkese aynı şeyi yazdım. Eğer doktorunuza güvenmiyorsanız lütfen ikinci bir doktora gidin, güveniyorsanız da benim vereceğim cevap dahil İnternet üzerinden okuduğunuz hiçbir bilgiye doktorunuzdan aldığınız bilgiden daha fazla itibar etmeyin.

HPV nin tehlikeli olduğu düşünülen bir kaç tipi var. Eğer sizin testinizde pozitif çıkan bunlardan biriyse doktorunuz sizden ileri tetkik isteyecektir. (Hatta bu testi benim gibi Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) yaptırdıysanız ileri tetkik için sizin adınıza devlet tarafından randevu alınıyor ve süreciniz takip ediliyor. Tedavinin devamında kendi doktorunuzla ilerliyor olsanız bile bu takip süreci işliyor ve ASM tarafından süreç sonuna kadar kontrol altında tutuluyorsunuz.)

rahim-agzi-kanseri-belirtileri

Ancak bu aşamaya kadar şunu aklınızdan çıkartmayın –henüz kanser olduğunuza dair elinizde bir kanıt yok, dolayısıyla paniğe gerek yok.- Kolposkopik Biyopsi sonucunu beklerken geçen zaman çok sıkıntılı biliyorum. Bu süre içinde aklınızda binlerce birbirinden kötü senaryo olacak bunu da biliyorum. Ancak HPV tarama testi önümüzdeki beş yıl içinde kanser olup olmayacağınıza dair bilgi verdiğinden bunun bir erken teşhis olma ihtimali, kanser olma ihtimalinizden daha fazla.

Benim sonucum bir üst aşamaya geçmeyi gerektirdi ancak pek çok hikaye burada sonlanıyor, gelen yüzlerce mesajdan, benimle aynı aşamaya geçen hiç kimse olmadı. Yalnızca bu aşamayı benden çok önce yaşamış ve yaşayacağım süreci anlatarak destek olmak isteyen bir tek kişi oldu -ki bence bu istatistiki olarak iyi bir sonuç.

Kolposkopik Biyopsi Sonucunuz CİN3 Çıkarsa

CİN3 bile kansersiniz demek değil, öncelikle bunu yazmak istiyorum. (Zira bu sonucu almadığı halde “bütün gece ağladım” diye mesaj gönderen pek çok kadın oldu.) Diğer aşamalar daha insaflı ancak CİN3 çıktıysanız bile sevinebilirsiniz zira henüz kanser olmamışsınız. Ancak bir- iki yıl içinde olacaksınız. En yüksek risk aşaması olan bu aşamada doktorunuz size bir kaç tedavi yöntemi önerecektir. Kendinize en uygun olana doktorunuzla konuşarak karar verebilirsiniz. Benim hikayem büyük bir ameliyatla bitti.

Yukarıda da yazdığım gibi üç aylık süre içinde gelen yüzlerce mesajda CİN3 çıkan sonuç olmadı. Bu çok düşük bir ihtimal. Ancak eğer sonucunuz bu çıkarsa dahi hiçbir şeyin sonu olmadığını bilmenizi istiyorum. Tedavi sonrası eski sağlığınıza kavuşmanız (uzun sürse bile) mümkün.

Rutin kontrollerin ne kadar önemli olduğunu umuyorum bu yazıdan anlamışsınızdır. Rutin kontrolle yakanamayan HPV virüsü bir süre sonra vücudunuzda tahribata girişecek ve sizi yaşamak istemediğiniz bir sürece mahkum edecek. Bu nedenle rutin kontrollerinizi asla aksatmayın ve bir şikayetiniz olmasını beklemeyin.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s